środa, 6 kwietnia 2016

5 (nietypowych) powodów dla czego warto czytać

Jak powszechnie wiadomo stan czytelnictwa w Polsce drastycznie maleje. Biblioteka Narodowa informuje, że w ubiegłym roku, aż 63% Polaków nie przeczytała ani jednej książki! To przerażające i niewyobrażalne zarazem. Badania przeprowadzone były na grupie 3000 osób, wieku powyżej 15 roku życia i dość brutalnie przedstawiają one Polską rzeczywistość. Dla osób, którym z czytaniem jest nie po drodze przygotowałem kilka powodów dlaczego warto czytać.



1) Pomimo tego, że w Polsce czytelnictwo z roku na rok obumiera, czytelnicza mniejszość świetnie potrafi się zjednoczyć. Przeglądając czeluści Internetu z łatwością znajdziemy setki stron, forów, blogów, fanpage'y oraz grup poświęconych czytelnictwu. Odnajdziemy tam wiele dyskusji, wyzwań oraz członków o wspólnych zainteresowaniach. Dzięki temu na pewno zmotywujemy się, aby sięgnąć po daną pozycję.

2) Jeżeli ktoś myśli o książce jako niezbyt użyteczny przedmiot z kiepską grafiką, który zajmuje tylko miejsce to powinien przejść się do jakiejś porządnej księgarni. Obecnie książkowe okładki aspirują do małych dzieł sztuki. Na rynku jest wiele pozycji o niesamowicie pięknych oprawach. Takie książki nie nadają się tylko do czytania (i zachwycania nad ich pięknem), ale również do ozdobienia naszego mieszkania i nadania mu niesamowitego klimatu.

3) Przeczytałem gdzieś stwierdzenie, że osoba, która chce odnieść sukces musi czytać książki. Czy to prawda? Mam nadzieję, że tak i bardzo dużo na to wskazuje. Czytając książki stajemy się bardziej kreatywni, nabywamy zdolność logicznego myślenia i bardzo łatwo wchłaniamy wiedzę. Nie musimy czytać książek stricte naukowych, aby poznać kulturę obcego kraju lub zrozumieć pewne wydarzenia historyczne. Możemy się zainspirować nie tylko fikcją literacką, ale także biografiami ludzi sukcesu.

4) Zainteresowanie książkami nie kończy się tylko na ich czytaniu, gdy rozpoczniemy przygodę z literaturą bardzo szybko wkręcimy się w czytelniczy świat. Każdego roku powstaje setki wyzwać dotyczących czytania, zakładane są blogi oraz inne działalności związane z literaturą. Co miesiąc wydawane są nowe książki, a w każdym dniu można znaleźć coraz to nowsze informacje od autorów i wydawnictw. Osoba mówiąca, że wszystko co związane jest z książką jest nudne nie ma racji, wystarczy, że wkroczysz w społeczność miłośników książek i już nie zapragniesz jej opuścić.

5) Czytając coraz więcej książek zaczynamy lepiej pojmować otaczający nas świat. Autorzy coraz częściej wykorzystują znane już postacie, ustroje polityczne, czy wydarzenia historyczne i maskują je pod fikcją literacką. Sięgając po przyjemną fantastykę możesz znaleźć świetnie rozpisany i objaśniony system totalitarny, a czytając niezobowiązującą obyczajówkę dopatrzysz się podobieństw z pewnymi wydarzeniami.

Chociaż poziom czytelnictwa może przyprawić nas o dreszcze, jeszcze nie wszystko stracone! Możemy być pokoleniem, które powróci do czytania i przywróci książce jej dawny blask.

1 komentarz :

  1. Największy plus czytania książek: ortografia. Przeczytałam ich tyle, że mój mózg już sam kojarzy, którą wersję widział gdzieś tam i nie robię błędów. A że mam rodzinę humanistów - czytam od zawsze, co jeszcze bardziej ułatwia mi sprawę xD A oprócz tego to po prostu zabawa, zainteresowanie. To fajnie, że rozwijam swoje pasje i mam z tego jeszcze korzyści. Dwie pieczenie na jednym ogniu!

    OdpowiedzUsuń